14. srp 2013.

Otvorena najveća samostojeća građevina na svijetu

Kadgod se raspravlja o nečemu što je u svijetu najveće, najduže, najviše ili najbrže, uvijek razgovor nekako dođe do Kine. Na kraju krajeva, Narodna Republika, između mnogih drugih superlativa, posjeduje i najveći svjetski trgovački centar i muzej, najvišu statuu i najviši opservatorij. Ovih dana, možemo tome napredujućem spisku, dodati i svjetsku najveću samostojeću zgradu.
Globalni centar novog milenijuma (The New Century Global Center) u Čengduu, u zapadnoj Kini je toliko velika građevina da čak ima i svoje vještačko sunce. U stvari, ta pola kilometra dugačka, 400 metara široka i 100 metara visoka građevina, dovoljno je masivna da u sebe može primiti 20 zgrada Sidnejske opere ili tri zgrade Pentagona, kako tvrde lokalne vlasti. Sve to moglo bi stati u 1,76 miliona kvadrata koliko ih ova građevina ima.

Ta kolosalna struktura, otvorena 28.juna pod upravljanjem Exhibition and Travel grupacije je u stvari kao zatvoreni grad sa svojim poslovima, kancelarijama, trgovačkim centrima, kinima, dva hotela sa pet zvjezdica, klizalištem, pa čak i vodenim parkom nazvanim Rajska ostrva, sa svojom vlastitom plažom u zatvorenom. Globalni centar takođe ima u sebi i lažno mediteransko selo, što je dio modernog kineskog trenda da kopiraju evropske gradove.
Eksterijer ove mega strukture je oblikovan kao talas, dok je interijer urađen kao lučka marina, uprkos činjenici da je najbliži okean na oko 1.000 km udaljenosti. Vještačko sunce koje su dizajnirali japanci, obasjava unutrašnjost 24 časa dnevno i služi kao dobrodošao predah od smoga kojim su inače prekrivene ulice Čangdoa.
Zgrada čini centralni dio tek razvijenog područja znanog kao Tainfu novi disktrikt na rubu Čengdua, glavnog grada regije Šičuan. Kao i mnogi drugi kineski megapolisi, ovaj grad od 14 miliona stanovnika ubrzano raste, jednako kao i gradski metro ili novi aerodrom planiran za izgradnju 2020 godine.
Vlasti su se trudile da novi centar otvore kako bi primio učesnike globalnog foruma koji ogranizuje američki magazine Fortune, a koji je u grad početkom juna mjeseca, na dva dana doveo nekoliko stotina predsjednika i izvršnih direktora skoro svih važnijih kompanija u svijetu. To se nije desilo, ali uprkos tome vlasti i dalje nastoje da od ovog grada stvore ekonomsku prestonicu ovog dijela Kine. Čangduov BDP je dosegao 130, 48 milijardi dolara krajem 2012 i svrstava ga na treće mjesto u Kini.

Ali izgradnja ove zgrade ne znači kraj u širenju ovog grada. Čak šta više, priprema se izgradnja nove masivne građevine, tačno preko puta Globalnog centra. Čengdu Centar savremene umjetnosti koji je dizajnirao nagrađivani arhitekta Zaha Hadid, britanac iračkog porijekla, ima svoju vlastitu listu impresivnih značajki, uključujući operu, pozorište i muzeje.















Nema komentara:

Objavi komentar